informacja: 17 8 666 700
rejestracja: 17 8 666 700
(wersja HTML artykułu, który ukazał się w Gazecie Wyborczej 12.08.2011)
 

Źródło: Gazeta Wyborcza
Autor: AG

 

 

W Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny W Rudnej Małej po raz pierwszy na Podkarpaciu przeprowadzono oszczędzające, artroskopowe operacje stawu biodrowego. Operacje trwały po trzy godziny, zabiegowi poddali się 43-letnia kobieta i 33-letni mężczyzna.


 „Artroskopia stawu biodrowego to zabieg, który w Polsce wykonuje się w kilku placówkach. My dołączamy do nich. Jest to zabieg, który można wykonać u pacjentów w młodym i średnim wieku, którzy mają uszkodzoną np. chrząstkę, panewkę. Operacje typowe z dużym nacięciem mogą powodować uszkodzenie naczyń stawu biodrowego, dlatego są niechętnie wykonywane. Artroskopia jest alternatywą dla takich operacji” - wyjaśnia Sławomir Majcher, ortopeda, który szkolił się w jednej z poznańskich klinik i jako pierwszy dokonał artroskopii stawu biodrowego w szpitalu w Rudnej.


Artroskopia stawu biodrowego polega na wytworzeniu trzech-czterech małych nacięć na skórze. Chirurg wprowadza przez nie narzędzia i kamerę, a później wykonuje zabieg. W przypadku chorej chrząstki zabieg polega na tym, że łamie ją w kilku miejscach po to, żeby odrosła nowa i zlała się za całością. Przez kilka dni po zabiegu pacjent chodzi o kulach, ale powrót do pełnej sprawności jest dużo szybszy niż po standardowej operacji.


„To są często sportowcy, dla których szybki powrót do formy jest bardzo ważny” - dodaje doktor Majcher.
Szpital zakupił specjalne instrumentarium do artroskopii stawu biodrowego.  

 

  Opłatek 2013

 • Konferencja

  Wizyta Minister Zdrowia

 • Opłatek 2008

  Targon 2008

 • Spotkanie opłatkowe

  Szpital o obiektywie

 • Pierwsze operacje

  Kurs osteosyntezy

 • Otwarcie Szpitala

  Budowa Szpitala

informacja 17 8 666 700

Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny, Rudna Mała 600, 36-060 Głogów Młp.