informacja: 17 8 666 700
rejestracja: 17 8 666 700
(wersja HTML artykułu, który ukazał się w Gazecie Wyborczej 14.11.2011)
 

Źródło: Gazeta Wyborcza
Autor: Anna Gorczyca

 

 

Pokazowe operacje w Rudnej Małej i skomplikowany zabieg chirurgów naczyniowych szpitalu w Sanoku. W obydwu placówkach lekarze uczą się nowych metod od najlepszych.

  Od czwartku w szpitalu specjalistycznym W Rudnej Małej ortopedzi z Grecji, Francji, Niemiec i Portugalii będą mówić o tym, jak poprawiać zabiegi, które wcześniej się nie udały.

W XI Bieszczadzkiej Konferencji Artroskopowej uczestniczy ponad 150 lekarzy z całej Polski oraz z Ukrainy.
Uzupełnieniem wykładów są warsztaty, W trakcie których lekarze poznają techniki stosowane W tego typu zabiegach. - Nieudane operacje czasem się zdarzają. Problem polega na tym, jak wykonać kolejną operację, żeby była ostatnia. Każdy z lekarzy używa W czasie operacji różnych trików i technik. W czasie takiej konferencji jest okazja, żeby podpatrzeć, jak pracują inni - mówi dr Arkadiusz Bielecki, organizator konferencji. Dodaje: - My skoncentrowaliśmy się na reoperacjach więzadeł krzyżowych. Zerwane więzadła bardzo często zdarzają się u sportowców. Wśród pacjentów, którzy będą operowani W czasie tej konferencji, jest m.in. piłkarz z Małopolski, u którego taka operacja się nie udała - mówi dr Bielecki.

Jak możnaby wykorzystać naukę u najlepszych specjalistów, pokaże zespół pod kierownictwem dr. Wojciecha Skibińskiego. Dzisiaj w Podkarpackim Centrum Interwencji Sercowo-Naczyniowych w Sanoku zostanie przeprowadzony rzadki i skomplikowany zabieg udrożnienia tętnicy udowej pacjentki po licznych zabiegach naczyniowych.
- Typowa technika operacyjna polega na wprowadzeniu specjalnego drucika przez pachwinę w drugiej nodze, później przez aortę do tętnicy udowej, która ma zostać udrożniona. Ponieważ ta pacjentka jest już po zabiegu poszerzania tętnicy, wprowadzimy ten specjalny drucik dodatkowo jeszcze przez tę
niedrożną tętnicę. Mówiąc najprościej, zabieg przeprowadzony będzie metodą: z prądem krwi i pod prąd krwi - mówi doktor Skibiński. Takich metod operacyjnych nauczył się W Lipsku i Bolonii. Drugi przeprowadzany zabieg będzie polegał na wszczepieniu stenta pacjentowi z niedrożnymi tętnicami biodrowymi. Lekarze dostaną się do niedrożnego odcinka tętnicy przez obydwie kończyny dolne i rękę.

Zabiegi zostaną zaprezentowane min. lekarzom rodzinnym. - Chcemy pokazać im możliwości, jakimi dysponuje chirurgia naczyniowa - dodaje Skibiński. 

 

  Opłatek 2013

 • Konferencja

  Wizyta Minister Zdrowia

 • Opłatek 2008

  Targon 2008

 • Spotkanie opłatkowe

  Szpital o obiektywie

 • Pierwsze operacje

  Kurs osteosyntezy

 • Otwarcie Szpitala

  Budowa Szpitala

informacja 17 8 666 700

Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny, Rudna Mała 600, 36-060 Głogów Młp.