informacja: 17 8 666 700
rejestracja: 17 8 666 700
(wersja HTML artykułu, który ukazał się w Nowinach 19.11.2011)
 

Źródło: Nowiny
Rozmawiała: Agnieszka I. Skowron

 

 

Rozmowa z dr. n. med. ARKADIUSZEM BIELECKIM, specjalistą ortopedą – traumatologiem ze Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny w Rudnej Małej k. Rzeszowa.

  - Na czym polega rekonstrukcja więzadła krzyżowego w kolanie (ACL)?

- Na jego odtworzeniu, gdy doszło do uszkodzenia. Zdrowe więzadło stabilizuje staw kolanowy. W momencie, kiedy jest uszkodzone, dochodzi do zachwiana tej stabilności. Pacjent odczuwa to dopiero, kiedy chce podbiec czy np. zeskoczyć z czegoś. Wtedy upada. Towarzyszy temu znaczny ból. Takie kontuzje zdarzają się najczęściej sportowcom, ale występują też w życiu codziennym, np. gdy źle staniemy na krawężnik lub potkniemy się.

- W kontuzjowanym kolanie mogą powstać zmiany zwyrodnieniowe?

- Uszkodzenie stawu wiąże się z tym, że zwyrodnienia mogą powstać po 10 czy nawet 15 latach. Zmiany są bardzo bolesne, kolano puchnie i trzeba na ogół wstawić endoprotezę. Rekonstrukcję ACL wykonuje się przeszczepiając inną, zdrową tkankę np. z drugiego, zdrowego kolana pacjenta bądź też od dawcy. Można posłużyć się również materiałem syntetycznym.

- Z takim urazem można normalnie funkcjonować na co dzień?

- Nie jest to zabieg, który wykonuje się ze wskazań życiowych. Jest on raczej planowy. Poprawia komfort życia pacjenta, umożliwia w wielu wypadkach powrót do sportu i aktywności fizycznej. Co ważne, zabezpiecza też przed szybkim powstaniem zmian zwyrodnieniowych.

- Jakie sporty grożą powstaniem tak groźnego urazu?

- Na całym świecie narciarze cierpią na urazy stawów kolanowych. Bardziej ryzykowne jest nawet narciarstwo rekreacyjne. Wynika to ze słabego przygotowania do sezonu, braku wcześniejszych treningów, kiepskiej techniki oraz słabej kondycji. Po każdych feriach zimowych trafia, do nas wielu pacjentów z uszkodzonymi stawami kolan. Jednak do kontuzji może dojść W wielu innych dyscyplinach takich jak np. koszykówka, piłka nożna, siatkówka czy piłka ręczna.

- Jak przebiega i ile trwa rehabilitacja po zabiegu?

- Wszystko zależy od tego, jaką metodę zastosujemy podczas operacji. A także od organizmu pacjenta i jego podejścia psychicznego do rehabilitacji. Jedna osoba będzie się bała cokolwiek zrobić sama, inna zaś zacznie zbyt intensywnie ćwiczyć. Niektórzy pacjenci dochodzą do sprawności już po 2 miesiącach rehabilitacji. Innym zajmuje to nawet 8 czy 9 miesięcy. Po zastosowaniu syntetycznej protezy powrót do sprawności jest znacznie szybszy.

- Czy operacja zawsze się udaje?

- Nie. Czasami potrzebny jest ponowny zabieg. Nigdy nie można dawać stuprocentowej gwarancji, że wszystko uda się perfekcyjnie. Wiele czynników wpływa na dobry wynik leczenia. Przy rekonstrukcjach używamy najczęściej przeszczepów naturalnych, pochodzących od pacjenta. Nie mamy zawsze pewności, czy użyty element jest dobrze wykształcony i w pełni sprawny. Ważna jest też późniejsza współpraca z lekarzem prowadzącym i staranna, systematyczna rehabilitacja. Takie operacje powinien przeprowadzać doświadczony lekarz, gdyż są one bardzo precyzyjne.

- Czy rekonstrukcja ACL jest zabiegiem refundowanym?

- Tak, oprócz tej wykonanej przy użyciu materiału syntetycznego, gdyż wiąże się ona ze zbyt dużymi kosztami. Metoda ta też nie jest uznawana przez wszystkie środowiska lekarskie. Ma swoich zwolenników i przeciwników. Syntetycznego materiału używamy tylko na wyraźne życzenie chorego, prywatnie. Mamy na tej niwie jednak bardzo dobre wyniki.

 

  Opłatek 2013

 • Konferencja

  Wizyta Minister Zdrowia

 • Opłatek 2008

  Targon 2008

 • Spotkanie opłatkowe

  Szpital o obiektywie

 • Pierwsze operacje

  Kurs osteosyntezy

 • Otwarcie Szpitala

  Budowa Szpitala

informacja 17 8 666 700

Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny, Rudna Mała 600, 36-060 Głogów Młp.