informacja: 17 8 666 700
rejestracja: 17 8 666 700
(wersja HTML artykułu, który ukazał się w Super Nowościach 17.03.2008)
 

Źródło: Super Nowości
Autor: Urszula Pasieczna

 

 

Rudna Mała. Prywatny szpital ortopedyczny jest zaopatrzony w sprzęt, jakim mogą pochwalić się najlepsze kliniki na świecie.

Wielu chorych nie wie, że może mieć operację za darmo w luksusowym prywatnym szpitalu. NFZ daje coraz więcej pieniędzy niepublicznym placówkom. Ale ciągle za mało w stosunku do ich możliwości i potrzeb pacjentów.

- Zdecydowałem się na zabieg kolana za około 5 tysięcy zł w renomowanej prywatnej klinice w Warszawie. Gdy dowiedziałem się, że taką samą operację, ale na refundację z NFZ mogą przeprowadzić ortopedzi ze Szpitala im. Świętej Rodziny w Rudnej, nie wahałem się ani chwili - mówi Adrian Czerwonka, koszykarz ekstraklasy z Rzeszowa.

- W ubiegłym roku wykonaliśmy aż 90 proc. zabiegów na refundację z NFZ - przyznaje Kazimierz Czudec, dyrektor Szpitala im. Świętej Rodziny.

Na Podkarpaciu działa 13 niepublicznych szpitali i będzie ich coraz więcej. Większość z nich ma bardzo dobry sprzęt i oferuje dużo wyższą jakość usług niż w państwowych placówkach. Sztandarowym przykładem jest prywatny szpital ortopedyczny w Rudnej, zaopatrzony w sprzęt, jakim mogą pochwalić się najlepsze kliniki na świecie z bardzo dobrze wykwalifikowaną kadrą.
 

Fundusz foruje państwowe

Prywatnym klinikom dużo bardziej zależy na prestiżu i pacjentach niż państwowym placówkom. Walczą o możliwość wykonywania usług na refundacje NFZ, bo to oznacza dla nich zysk i rozwój oraz przyciąga nowych klientów. W dalszym ciągu jednak dostają mniej pieniędzy niż państwowe szpitale.

- W ubiegłym roku NFZ zakontraktował nam zabiegi na 650 tysięcy. Potrzeby pacjentów są dużo większe. W tej chwili mamy 500 chorych, którzy czekają na bezpłatny zabieg, a chcielibyśmy przyjąć każdego. Na własne ryzyko wykonaliśmy za darmo operacje za 5 mln złotych. Fundusz zwrócił nam różnicę pod koniec roku, bo zostały pieniądze. W przeciwnym razie musielibyśmy wyciągnąć z własnej kieszeni - mówi Kazimierz Czudec. Szef placówki dodaje, że na cztery miesiące 2008 roku szpital dostał od NFZ 1 mln 80 tys. zł. Tę pulę wykorzystano w ciągu jednego miesiąca.
 

Mniej pieniędzy za ten sam zabieg

Bolączką prywatnych klinik jest też sposób rozliczania zabiegów. Za taką samą operację niepubliczna placówka dostaje mniej pieniędzy niż państwowa. - Tak nie powinno być, choć może się zdarzyć. Zależy to np. od wyposażenia szpitala.

Kliniki prywatne preferują zabiegi jednego dnia, co zmniejsza koszt utrzymania pacjenta. NFZ stara się rozdzielać pieniądze sprawiedliwie - tłumaczy Marek Jakubowicz z podkarpackiego oddziału NFZ.
 

 

  Opłatek 2013

 • Konferencja

  Wizyta Minister Zdrowia

 • Opłatek 2008

  Targon 2008

 • Spotkanie opłatkowe

  Szpital o obiektywie

 • Pierwsze operacje

  Kurs osteosyntezy

 • Otwarcie Szpitala

  Budowa Szpitala

informacja 17 8 666 700

Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny, Rudna Mała 600, 36-060 Głogów Młp.