informacja: 17 8 666 700
rejestracja: 17 8 666 700
(wersja HTML artykułu, który ukazał się w Gazecie Wyborczej 16.03.2009)
 

Źródło: Gazeta Wyborcza
Autor: Anna Gorczyca

 

 

W szpitalu specjalistycznym w Rudnej Małej, tak jak w Zakopanem i Piekarach Śląskich, pacjenci z dyskopatią będą operowaniu nowoczesną, mało inwazyjną metodą endoskopową.

W piątek w Rudnej razem z lekarzami tej kliniki operował dr Thomas Hoogland, Holender pracujący w klinice w Niemczech, specjalista od tej metody. Kilka miesięcy temu Holender obserwował, jak po raz pierwszy te operacje wykonują lekarze Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Zakopanem. W szpitalu specjalistycznym w Rudnej wykonano trzy operacje z wykorzystaniem metody endoskopowej.

- Włączamy je do zakresu zabiegów, które będą u nas wykonywane - zapowiada dr n. med. Arkadiusz Bielecki, ortopeda z Rudnej.

Choroby kręgosłupa, a zwłaszcza dyskopatia, są chorobami cywilizacyjnymi. Dyskopatia jest niezwykle bolesna, czasem uniemożliwia pacjentom normalne funkcjonowanie. Gdy zapada decyzja: trzeba operować, pacjenci muszą się liczyć z tym, że lekarze wykonają duże nacięcie na plecach, bo tylko w ten sposób mogą się dostać do zwyrodniałego dysku. Konsekwencją tego jest kilkunastodniowy pobyt w szpitalu i rehabilitacja.

Od kilku lat na Zachodzie, a od nie dawna w Polsce, zaczęto stosować metodę, która oszczędza pacjenta, przyspiesza jego powrót do zdrowia. W nowej technice tradycyjny nóż chirurgiczny zastąpiony jest mikronarzędziami, dzięki czemu unika się głębokiego okaleczenia chorego. Najpierw za pomocą aparatu RTG bardzo precyzyjnie określa się miejsce, W którym nastąpiły zmiany chorobowe, następnie w tym zaznaczonym miejscu lekarz wykonuje kilkumilimetrowe nacięcie i wprowadza endoskop. Obserwując wnętrze kanału kręgowego na monitorze, za pomocą narzędzi wprowadzonych przez kanał endoskopu usuwa fragmenty wypadniętego dysku. Ta technika stosowana jest do usuwania takich zmian, jak: wypukliny, przepukliny i całkowicie wypadnięty dysk

- Nie jest to metoda łatwa. Wymaga od chirurga ogromnych umiejętności i zupełnie innej sprawności niż przy standardowych operacjach chirurgicznych. Ale umożliwia wycięcie dużych przepuklin i pacjent może wrócić do domu nawet następnego dnia po zabiegu – mówi dr n. med. Paweł Lis z Warszawy, który był gościem pokazowych operacji w Rudnej.

 

  Opłatek 2013

 • Konferencja

  Wizyta Minister Zdrowia

 • Opłatek 2008

  Targon 2008

 • Spotkanie opłatkowe

  Szpital o obiektywie

 • Pierwsze operacje

  Kurs osteosyntezy

 • Otwarcie Szpitala

  Budowa Szpitala

informacja 17 8 666 700

Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny, Rudna Mała 600, 36-060 Głogów Młp.