informacja: 17 8 666 700
rejestracja: 17 8 666 700
(wersja HTML artykułu, który ukazał się w Super Nowościach 16.03.2009)
 

Źródło: Super Nowości
Autor: Urszula Pasieczna

 

 

Ortopedzi ze Szpitala Św. Rodziny w Rudnej Małej jako jedni z pierwszych w Polsce usunęli chory dysk w kręgosłupie najnowszą metodą endoskopową. W operacji uczestniczył dr Tomas Hoogland z Niemiec, prekursor nowoczesnego małoinwazyjnego zabiegu, a pod jego bacznym okiem operował m.in. dr Walery Sienkiel.

Do niedawna jedyną szansą na wyleczenie dyskopatii była poważna otwarta operacja, podczas której chirurg robił duże nacięcie w ciele, aby móc dostać się do zwyrodniałego dysku. Od kilku lat u takich chorych rzeszowscy ortopedzi usuwali zwyrodniały dysk endoskopowo, przez niewielkie, centymetrowe nacięcie. Jednak istniało ryzyko, że podczas tych małoinwazyjnych zabiegów, wykonywanych w znieczuleniu ogólnym, mogło dojść do uszkodzenia korzeni nerwowych, a nawet rdzenia w odcinku piersiowym.  

Wyjątkowo bezpieczna

Stosowana od piątku najnowsza metoda endoskopowego leczenia dyskopatii pozwala operować bezpiecznie wewnątrz kanału kręgowego i bezpiecznie usunąć część „wypadniętego dysku”.

- Podczas zabiegu trwającego od 45 minut do godziny, pacjent jest znieczulony miejscowo i delikatnie ogólnie. Nie czuje bólu, ale ma zachowane czucie dotyku. Dzięki temu informuje lekarzy, czy przypadkiem nie dotykają struktur nerwowych – korzeni lub rdzenia kręgowego - wyjaśnia doktor.

Jak nowo narodzona

57-letnia Kazimiera Wilk z Kosiny jako jedna z 4 osób przeszła w piątek prekursorską operację. Od kilku miesięcy bardzo dokuczała jej dyskopatia lędźwiowa. Ból stał się nie do zniesienia. Konieczny był zabieg.

- Podczas operacji nie czułam bólu. Już po dwóch godzinach wstałam z łóżka - mówi zadowolona pacjentka. Bardzo nikłe uszkodzenie tkanek podczas małoinwazyjnego zabiegu sprawia, że pacjent odzyskuje sprawność już następnego dnia i powraca do normalnego życia już w 6 tygodni po operacji. To kolejne atuty nowoczesnego zabiegu, który będzie teraz wykonywany w szpitalu w Rudnej na co dzień. Do tej pory tę metodę stosowano w Zakopanem i Piekarach Śląskich. Operacja refundowana przez NFZ będzie stosowana w leczeniu dyskopatii lędźwiowej, piersiowej i szyjnej.

 

Komentarze:

 

Doktor kliniki w Monachium - Tomas Hoogland:

  - Od lat pracuję nad endoskopowymi metodami leczenia kręgosłupa. Od 4 lat leczę z powodzeniem tą metodą. Zrobiłem ponad 4 tysiące takich zabiegów i wszystkie zakończyły się sukcesem. Doktor Sienkiel to bardzo zdolny ortopeda. Bardzo szybko się uczy.

 

Doktor ze Szpitala Św. Rodziny w Rudnej Małej - Walery Sienkiel

- Stosowana przez nas od piątku najnowsza metoda endoskopowego leczenia dyskopatii, której nauczył nas doktor Tomas Hoogland, pozwala operować bezpiecznie wewnątrz kanału kręgowego i bezpiecznie usunąć część „wypadniętego dysku”. Podczas zabiegu trwającego od 45 minut do godziny, pacjent jest znieczulony miejscowo i delikatnie ogólnie. Nie czuje bólu, ale ma zachowane czucie dotyku.
 

 

  Opłatek 2013

 • Konferencja

  Wizyta Minister Zdrowia

 • Opłatek 2008

  Targon 2008

 • Spotkanie opłatkowe

  Szpital o obiektywie

 • Pierwsze operacje

  Kurs osteosyntezy

 • Otwarcie Szpitala

  Budowa Szpitala

informacja 17 8 666 700

Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny, Rudna Mała 600, 36-060 Głogów Młp.