informacja: 17 8 666 700
rejestracja: 17 8 666 700
(wersja HTML artykułu, który ukazał się w Super Nowościach 23.09.2009)
 

Źródło: Super Nowości
Autor: Urszula Pasieczna

 

 

Wczoraj ortopedzi ze Szpitala Św. Rodziny przeprowadzili bardzo skomplikowaną operację zwichniętego, zwyrodniałego stawu biodrowego. Po raz pierwszy w Polsce zastosowali nową, dużo mniej inwazyjną metodę, której nauczył ich doktor Orlando Paredes z Chile, prekursor takich zabiegów.

Bardzo skomplikowanego, precyzyjnego zabiegu podjął się rzeszowski ortopeda Arkadiusz Bielecki w asyście Orlando Paredesa. Chirurdzy operowali pacjentkę z bardzo zniekształconym od dzieciństwa stawem biodrem, który uległ poważnemu zwyrodnieniu.

- Mam krótszą lewą nogę, utykam i bardzo boli mnie biodro. Od 9 lat jestem na rencie, bo z trudem chodzę i nie daję rady wyjść po schodach - mówiła tuż przed zabiegiem Maria Kucharzak z Woli Zarczyckiej k. Leżajska.

- Podczas operacji nastawiliśmy zwichnięte biodro, przesunęliśmy je na odpowiednie miejsce i wtedy wszczepiliśmy sztuczny staw biodrowy - wyjaśnia doktor Arkadiusz Bielecki.

Bez ucinania kości

Podczas tradycyjnego zabiegu chirurdzy musieliby wyciąć kawałek kości udowej, by obniżyć zwichnięte biodro. Byłaby to więc rozległa i bardzo inwazyjna operacja. Dzięki nowej metodzie, stosowanej przez doktora Orlando Paredesa, trzon kości zostaje nienaruszony.

- Zamiast skracać, obniżyliśmy kość udową o 5 cm, umieszczając ją we właściwym miejscu, w którym nie była od 48 lat. Ponieważ staw był zwyrodniały, konieczne było wszczepienie protezy. Żeby to zrobić, musieliśmy oddzielić od kości i poluzować mięśnie, ścięgna i torebkę stawową, co wymaga ogromnej precyzji i stanowi największą trudność - opisuje przebieg zabiegu doktor Orlando Paredes.

Nie będzie utykać

Trwająca prawie 3 godziny operacja wydłużyła nogę pani Marii o 5 cm, przywracając do naturalnego stanu, co poprawi proporcje i wyprostuje sylwetkę, Kobieta będzie mogła normalnie chodzić. - Jeśli nie będzie powikłań, pacjentka opuści szpital po 6 dniach. Już następnego dnia po zabiegu zaczniemy rehabilitację, która potrwa dużo krócej niż po tradycyjnej operacji - mówi doktor Arkadiusz Bielecki.

- Ta operacja to dla mnie ogromne przeżycie. Marzę o tym, żeby normalnie chodzić - przyznała Maria Kucharzak. 

 

Komentarze:

 

Chirurg ortopeda w klinice Los Angeles w Chile - Orlando Parades:

  - Tą metodą operuję z powodzeniem od 5 lat. W tym czasie przeprowadziłem 89 takich zabiegów.

 

Chirurg ortopeda w Szpitalu im. Św. Rodziny w Rudnej Małej - Arkadiusz Bielecki

- Prrekursorski zabieg zastosujemy u kolejnych pacjentów. Tę operację wykonaliśmy jeszcze na NFZ. Jak będzie z kolejnymi nie wiadomo, bo kontrakt mamy na wyczerpaniu.
 

 

  Opłatek 2013

 • Konferencja

  Wizyta Minister Zdrowia

 • Opłatek 2008

  Targon 2008

 • Spotkanie opłatkowe

  Szpital o obiektywie

 • Pierwsze operacje

  Kurs osteosyntezy

 • Otwarcie Szpitala

  Budowa Szpitala

informacja 17 8 666 700

Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny, Rudna Mała 600, 36-060 Głogów Młp.