informacja: 17 8 666 700
rejestracja: 17 8 666 700
(wersja HTML artykułu, który ukazał się w Nowinach w maju 2013)
 

Źródło: Nowiny
Autor: Ewa Kurzyńska

 

 

W Szpitalu im. Świętej Rodziny do operacji uszkodzonych więzadeł używa się naturalnych tkanek

Wielowięzadłowe uszkodzenie stawu kolanowego to uraz, który może nawet uniemożliwić chodzenie. Dochodzi do niego najczęściej podczas jazdy na nartach, wypadków motocyklowych i potrąceń pieszych. Ratunkiem dla chorych są operacje ortopedyczne, w trakcie których w miejsce zerwanych więzadeł wszczepia się inne. Mogą być one wykonane z materiałów syntetycznych lub przygotowane z tkanek które pobrano od zmarłych dawców.

- Przeszczepy więzadeł z naturalnych tkanek dają bardzo dobre efekty - mówi dr n. med. Arkadiusz Bielecki, ortopeda-traumatolg ze Szpitala Specjalistycznego im. św. Rodziny, gdzie wykonano pierwsze na Podkarpaciu tego typu zabiegi. Wczoraj przygotowywano się do kolejnych.

Ścięgno z banku tkanek

Więzadła z naturalnych tkanek rekonstruuje się najczęściej, wykorzystując w tym celu ścięgno Achillesa lub ścięgno z mięśnia piszczelowego. Pobiera się je od zmarłych dawców. Nim tkanki będą gotowe do przeszczepu, poddaje się je specjalnemu przygotowaniu i licznym badaniom, które gwarantują pacjentom bezpieczeństwo. Następnie tkanki są zamrażane w temperaturze poniżej minus 80 stop. C. i przechowywane w banku tkanek. W Polsce są trzy takie placówki. Szpital w Rudnej Malej współpracuje z bankiem, który działa w Katowicach.

- Przed zabiegiem tkanki są rozmrażane w sterylnych warunkach. Sama operacja trwa od 45 minut do nawet 2 godzin - dodaje doktor Bielecki. Co ważne, tkanki są tak przygotowane, że organizm pacjenta dobrze je toleruje i nie są potrzebne leki zapobiegające odrzuceniu przeszczepu.

Potrzeba czasu, by wrócić do pełni zdrowia

- Po zabiegu pacjent może wstać z łóżka już następnego dnia. Jednak dopuszczalne są tylko niewielkie obciążenia, np. wyjście do toalety. Przez dwa tygodnie od wszczepienia naturalnych tkanek zaleca się leżenie w łóżku. Potem zaczyna się stopniowa rehabilitacja - wyjaśnia specjalista.

Pełny powrót do zdrowia i kondycji sprzed urazu trwa zazwyczaj od 6 do 9 miesięcy.

- To dłużej niż w przypadku przeszczepów syntetycznych, ale zaletą użycia materiałów naturalnych jest fakt, że organizm traktuje takie tkanki jak własne, a nie jak ciało obce - podkreśla dr Bielecki. Ścięgna to nie jedyne naturalne tkanki, jakie wykorzystują ortopedzi. Podczas zabiegów na stawach biodrowych i kolanowych używa się coraz powszechniej tzw. gruzu kostnego. Za jego pomocą specjaliści uzupełniają ubytki w kości pacjenta. Dzięki temu stawy są wzmocnione i mniej narażone na złamania czy inne kontuzje.

- Chirurgia ortopedyczna z użyciem tkanek naturalnych dynamicznie się rozwija. Przeszczepy naturalne są bardzo popularne m.in. w USA - mówi lekarz.

 

  Opłatek 2013

 • Konferencja

  Wizyta Minister Zdrowia

 • Opłatek 2008

  Targon 2008

 • Spotkanie opłatkowe

  Szpital o obiektywie

 • Pierwsze operacje

  Kurs osteosyntezy

 • Otwarcie Szpitala

  Budowa Szpitala

informacja 17 8 666 700

Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny, Rudna Mała 600, 36-060 Głogów Młp.