PRACOWNIA ENDOSKOPII

W Pracowni Endoskopii w naszym szpitalu przeprowadzamy badania z zakresu diagnostyki oraz leczenia zmian przewodu pokarmowego. Nasi specjaliści gastroenterolodzy, wykorzystując nowoczesny sprzęt z torem wizyjnym wysokiej rozdzielczości, mają możliwość wykrycia nawet najmniejszych zmian na każdym odcinku jelita grubego i żołądka.

Zakres opieki:

  • kolonoskopia – endoskopowa diagnostyka schorzeń dolnego odcinka przewodu pokarmowego (również z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego)
  • gastroskopia – endoskopowa diagnostyka schorzeń górnego odcinka przewodu pokarmowego (również z testem ureazowym w kierunku zakażenia Helicobacter pylori i pobraniem wycinków do badania histopatologicznego)
  • usuwanie polipów żołądka, jelita grubego – endoskopowa polipektomia
  • Program Badań Przesiewowych dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego

Dla większego komfortu pacjentów wykonujemy:

  • badania w pełnym znieczuleniu, z gwarancją opieki pozabiegowej na sali wybudzeń ze stałym nadzorem pielęgniarskim
  • jednoczesne przeprowadzenie badań – kolonoskopii i gastroskopii w znieczuleniu ogólnym
  • badanie diagnostyczne z jednoczesnym przeprowadzeniem zabiegu m.in. zabieg polipektomii – wycięcia polipów

Bezpłatna kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym
Czy wiesz, że rak jelita grubego, jak większość nowotworów w początkowej fazie, często rozwija się zupełnie bezobjawowo? Dlatego tak ważne jest postępowanie profilaktyczne. Kolonoskopia pozwala na ujawnienie zmian przednowotworowych i zmian na wczesnym etapie rozwoju nowotworu.
Daj sobie szansę – rozpoznanie początkowego stadium raka jelita grubego daje możliwość całkowitego powrotu do zdrowia. Zapisz się na bezpłatną kolonoskopię w znieczuleniu ogólnym.

Informacja / rejestracja: 
Tel. 723 007 999
e-mail: kolonoskopia@klinika-rzeszow.pl

Kto kwalifikuje się do bezpłatnego badania? Kryteria udziału w programie:
Osoby w wieku 50 – 65 lat bez objawów raka jelita grubego, a także osoby w określonych przypadkach:

  • od 40 lat – gdy w rodzinie krewny I stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) chorował/choruje na raka jelita grubego
  • od 25 lat – gdy w rodzinie występuje zespół Lyncha (wymagane zaświadczenie z poradni genetycznej)
  • od 20 lat – gdy w rodzinie występuje zespół polipowatości FAP (wymagane zaświadczenie z poradni genetycznej)

Kryteria wykluczenia z programu:

  • kolonoskopia wykonana w ciągu ostatnich 10 lat
  • występowanie klinicznych objawów raka jelita grubego

Badania są wykonywane w ramach „Programu badań przesiewowych raka jelita grubego” (umowa z Podkarpackim Oddziałem Wojewódzkim NFZ).

Kolonoskopia to badanie, które umożliwia obejrzenie błony śluzowej jelita grubego. Miękki, giętki instrument grubości palca wskazującego wprowadzany jest przez odbyt do jelita grubego. Kluczową rolę we właściwym przebiegu badania odgrywa odpowiednie przygotowanie.

2 tygodnie przed planowanym badaniem należy zrezygnować ze spożywania produktów pełnoziarnistych oraz zawierających nasiona i pestki np. musli, pieczywo z ziarnami, winogrona.
2 dni przed wykonaniem badania w przypadku zaparć stolca nie należy spożywać posiłków stałych – pacjent powinien przejść na płynną, lekkostrawną dietę. Można jeść kisiele, zupy, kleiki, pić odpowiednią ilość płynów (minimum 3 litry). Wskazane jest unikanie mleka i jego przetworów oraz intensywnie czerwonych soków (np. z czarnej porzeczki), gdyż mogą utrudniać wykonanie badania.
1 dzień przed badaniem
Śniadanie powinno być lekkostrawne np. bułka lub kromka chleba z masłem, z serem, jajkiem na twardo, plastrem wędliny, dowolna ilość wody, herbaty, kawy bez fusów (czarnej lub z mlekiem), klarownego soku.
Do godz. 13:00 można zjeść zupę typu krem lub przecedzony bulion.
Po godz. 13:00 można pić wyłącznie płyny: wodę, herbatę, klarowny sok.
W dniu badania
Można pić dowolną ilość klarownych płynów np. woda, herbata do 2 godzin przed wyznaczoną godziną badania. UWAGA! Jeżeli badanie będzie wykonane w znieczuleniu, wówczas można pić wodę do 6 godzin przed badaniem.

PRZYJĘCIE PREPARATU
Preparat CitraFleet należy przyjąć doustnie w dwóch dawkach po 150 ml każda. Wsyp zawartość 1 saszetki do filiżanki zimnej wody (około 150 ml). Mieszaj przez 2-3 minuty. Jeżeli zawartość rozgrzeje się podczas mieszania, odczekaj przed wypiciem całego roztworu do momentu ochłodzenia. Mętną zawiesinę wypij natychmiast po przygotowaniu.
Po przyjęciu każdej dawki wypij 2 litry wody w porcjach po 250 ml wody co godzinę. Po przyjęciu pierwszej dawki – 2 litry, po przyjęciu drugiej dawki 2 litry, łącznie 4 litry.
Lek przyjmuj zgodnie z zaleceniami we wskazanych poniżej godzinach lub w godzinach wyznaczonych przez lekarza.
Opcja I – badanie w godzinach porannych 7:00 -12:00
1 saszetka o godz. 14:00 (dzień przed badaniem), 2 saszetka o godz. 20:00 (dzień przed badaniem)
Opcja II – badanie w godzinach popołudniowych 13:00 -18:00
1 saszetka o godz. 20:00 (dzień przed badaniem), 2 saszetka o godz. 5:00 (w dniu badania)
Praktyczna rada: warto nastawić budzik co godzinę, aby pamiętać o kolejnych porcjach płynów do picia. Po pierwszej dawce leku CitraFleet nie można już jeść. Należy natomiast pamiętać o piciu wody. W czasie przygotowywania do kolonoskopii wystąpią liczne wypróżnienia (biegunka), pod koniec samą treścią płynną (woda).

LEKI
Osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi (np. acenokumarol, sintrom, ticlid lub aspiryna, acard, acesen i inne) powinny przerwać ich stosowanie na 7 dni przed badaniem, ale wyłącznie po wcześniejszym ustaleniu z lekarzem prowadzącym.
Bez względu na porę badania trzeba przyjąć rano regularnie przyjmowane leki (nasercowe, przeciw nadciśnieniowe i inne).
Ważne! W dniu badania nie należy zażywać leków przeciwcukrzycowych.

Informacje dotyczące stanu zdrowia, które należy zgłosić lekarzowi wykonującemu badanie:

  • nasilenie objawów choroby niedokrwiennej serca
  • nadciśnienie tętnicze
  • tętniak aorty
  • duszność w spoczynku
  • skłonność do krwawień (skaza krwotoczna)
  • ciąża
  • krwawienie miesiączkowe występujące w dniu badania
  • uczulenie na leki
  • jaskra
  • choroby psychiczne
  • wszelkie nagłe dolegliwości w czasie badania

Osoby chore na cukrzycę powinny poinformować o tym fakcie pracownika rejestracji podczas zapisu na badanie, ponieważ w ich przypadku badanie powinno odbyć się w godzinach porannych. Schemat przygotowania musi zostać wcześniej ustalony z lekarzem.

Po badaniu:
Zwykle badanie jest dobrze tolerowane przez pacjentów, mogą wystąpić: uczucie parcia, wzdęcia, kolka podczas badania. Badanie jest wykonywane w pozycji na boku lub na wznak. Podczas wprowadzania i wyjmowania instrumentu błona śluzowa jelita jest dokładnie oglądana przez lekarza.
Badanie trwa 15 do 60 minut.
Ważne! Jeżeli w ciągu kilku godzin po badaniu odczuje Pani/Pan silny ból jamy brzusznej lub zaobserwuje czarny lub krwisty stolec należy niezwłocznie poinformować o tym swojego lekarza – również w przypadku wystąpienia innych niepokojących objawów.

Jeśli zastosowane były środki znieczulające i/lub nasenne przeciwwskazana jest obsługa urządzeń wymagających koncentracji uwagi m.in. prowadzenie pojazdów mechanicznych do godzin porannych następnego dnia. Prosimy przyjechać z osobą towarzyszącą.

ZABIERZ ZE SOBĄ:

  • skierowanie na badanie
  • dowód tożsamości
  • aktualne wyniki badań laboratoryjnych – ważne 7 dni: morfologia, sód, potas, elektrolity, glukoza, mocznik oraz TSH wyłącznie w przypadku pacjentów chorujących na nadczynność lub niedoczynność tarczycy)

Gastroskopia jest badaniem pozwalającym lekarzowi na bezpośrednie oglądanie błony śluzowej przełyku, żołądka i dwunastnicy. Ważną zaletą endoskopii jest możliwość (w trakcie jednego zabiegu) oceny stanu błony śluzowej, jak i pobrania do badania histopatologicznego niewielkiego wycinka tkanki podejrzanej o zmiany chorobowe. Badania dodatkowe nie są konieczne (chyba, że lekarz zaleci inaczej).
Ważne! Poinformuj lekarza, jeżeli leczysz się na cukrzycę, nadczynność lub niedoczynność tarczycy oraz przyjmujesz leki zmniejszające krzepnięcie krwi.

8 godzin przed badaniem nie należy spożywać posiłków stałych
4 godziny przed badaniem nie należy nic pić, palić papierosów, żuć gumy

LEKI
W dniu badania należy przyjąć stosowane na stałe leki z wyjątkiem leków stosowanych z powodu cukrzycy oraz leków zmniejszających krzepnięcie krwi (czas odstawienia należy ustalić z lekarzem prowadzącym). U pacjentów obciążonych ryzykiem, w tym u osób ze sztucznymi zastawkami serca, po przebytym zapaleniu wsierdzia, z protezą naczyniową lub ze znacznie obniżoną liczbą krwinek białych bezpośrednio przed badaniem może być wskazane podanie antybiotyku. Decyzję o konieczności i sposobie podania antybiotyku podejmuje lekarz kierujący na badanie.

Przed badaniem
Badanie nie może być wykonane bez pisemnej zgody pacjenta. Przed badaniem należy wyjąć protezy zębowe.
Przebieg badania
Badanie przeprowadzane jest zwykle w pozycji leżącej na lewym boku. Przed wprowadzeniem endoskopu lekarz zakłada między zęby plastikowy ustnik (celem ochrony delikatnego instrumentu). Następnie wprowadza do jamy ustnej i gardła gastroskop, prosząc jednocześnie o wykonanie ruchu połykowego. Ten moment może być nieprzyjemny i wywołać uczucie dławienia. Spokojne, głębokie oddychanie sprawia, że badanie jest łatwiejsze do zniesienia dla pacjenta i pozwala lekarzowi na dokładniejsze zbadanie przewodu pokarmowego. Badanie trwa kilka minut i jest w zasadzie bezbolesne.
Ważne! Istnieje możliwość przeprowadzenia badania w krótkim znieczuleniu ogólnym. Lekarz kierujący na badanie stwierdza czy u pacjenta nie występują przeciwwskazania do badania w znieczuleniu ogólnym. Przygotowanie do badania jest takie samo.
Po badaniu
Proszę poinformować swojego lekarza, jeżeli w ciągu kilku godzin po badaniu odczuje Pani/Pan silny ból jamy brzusznej, albo zaobserwuje czarny stolec. Również w przypadku wystąpienia innych niepokojących objawów należy niezwłocznie poinformować swojego lekarza.

Jeśli zastosowane były środki znieczulające i/lub nasenne przeciwwskazana jest obsługa urządzeń wymagających koncentracji uwagi m.in. prowadzenie pojazdów mechanicznych do godzin porannych następnego dnia. Prosimy przyjechać z osobą towarzyszącą.

ZABIERZ ZE SOBĄ:

  • dokument tożsamości
  • aktualne wyniki badań laboratoryjnych, obrazowych (RTG, USG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny) i.in.
  • dokumentację medyczną z dotychczasowego leczenia (jeżeli pacjent taką posiada) – np. wyniki badań diagnostycznych, karty informacyjne z leczenia szpitalnego, karty informacyjne z konsultacji specjalistycznych

lek. Artur BEDNAREK specjalista chirurgii ogólnej, proktolog

dr n. med. Ludwik JASIŃSKI specjalista chorób wewnętrznych, gastroenterolog

lek. Marek KOSSOWSKI specjalista chorób wewnętrznych, gastroenterolog

lek. Maciej SZADKOWSKI specjalista chirurgii ogólnej, gastroenterolog

lek. Witold WIKTOR specjalista chirurgii ogólnej, proktolog

Kolonoskopia bez znieczulenia 550 zł
Kolonoskopia ze znieczuleniem 800 zł
Kolonoskopia ze znieczuleniem i polipektomią 1150 zł
Gastroskopia diagnostyczna bez znieczulenia 300 zł
Gastroskopia diagnostyczna ze znieczuleniem 550 zł
Gastroskopia z testem + kolonoskopia + znieczulenie 1050 zł
Pobranie wycinków – badanie histopatologiczne (1 pojemnik) 80 zł
Test ureazowy (Helicobacter Pylori) – gastroskopia 30 zł

W celu ustalenia terminu badania prywatnego lub badania w ramach bezpłatnych programów profilaktycznych prosimy o kontakt:

Informacja / rejestracja:
Pon.-czw.: 8:00-16:00 / pt.: 10:00-18:00

Tel. 17 86 66 700 wew.3
e-mail: kolonoskopia@klinika-rzeszow.pl